Louňovice pod Blaníkem
 
Dnes je 10. červen 2023, 23:58
spacer
spacer spacer
spacer spacer
spacer
Znak městysu - jdi na hlavní stranu Jdi na hlavní stranu     Rádio Blaník                                             
barva webu:  spacerspacerspacerspacerspacerspacerspacer
spacer
spacer
spacer
Národní divadlo oslavilo 140. výročí položení základního kamene
(21.06.2008)
spacer
Komentář:Národní divadlo Praha připravilo u příležitosti 140. výročí položení základního kamene důstojné oslavy. Dne 16. května 1868 ožila Praha i celá zem velkou celonárodní slavností – položením základního kamene Národního divadla. Již 14. května přijelo do Prahy 25 tisíc diváků, 15. května dorazilo do Prahy 24 zvláštních vlaků a 16. května dalších 60 tisíc lidí. Myšlenkou divadla žil skutečně celý národ, a tak není divu, že i základních kamenů se sešlo víc.

Co se dělo 16. května 2008? Na piazzetě u historické budovy probíhal od 14:30 hod. komponovaný pořad. Nejdříve vystoupili členové činohry – moderoval David Prachař.

Dále vystoupil Zpěvácký spolek Hlahol, Pěvecké spolky z míst původních základních kamenů, pronesení slavnostní řeči K. Sladkovského před poklepem na základní kámen, pronesení slavnostní řeči Fr. Palackého „Jménem národa“, symbolický poklep na základní kámen a píseň „Kde domov můj“. Atmosféru původní slavnosti z r. 1868 navodili herci v dobových kostýmech a folklórních a národních krojích. Pro účastníky naší slavnosti byl k dispozici samozřejmě stánek s občerstvením.

Od 9:00 do 16:30 h probíhaly prohlídky prostoru historické budovy ND s uloženými základními kameny a vstupního vestibulu historické budovy s výstavou k základním kamenům.

Této akce se za městys Louňovice pod Blaníkem zúčastnila starostka Ing. Růžen Kučerová.

Fotografie z akce naleznete zde:

http://www.lounovicepodblanikem.cz/dokumenty/ostatni/reportaze/nd_oslavy140/

Text převzat: Kultura.iHNed.cz

foto: H. Smejkalová


spacer spacer spacer spacer
spacer spacer spacer spacer

Vítejte v kraji Blanických rytířů

powered by bambic.cz | 2oo6-2o12

Valid HTML 4.01 Transitional